Časté dotazy - slovo odborníka

24. října 2014 ∙ 3min čtení

Často se setkáváme s dotazy ohledně Rašelinových koupelí. Společnost Rašelina a.s. spolupracuje s odborníky z řad lékařů. Na často kladené dotazy odpovídají MUDr. Jiří Landa, držitel zlaté medaile ze světového kongresu integrované medicíny v Rakousku z roku 2008, a MUDr. Magda Kumpová, dermatoložka.

 

Mudr. Jiří Landa

Jaké jsou prospěšné vlastnosti rašelinových koupelí

Rašelinové koupele mají blahodárný vliv zejména na pohybový aparát. Lázeňské léčebné procedury se tedy zaměřují hlavně na záněty kloubů (artritidu), revmatismus a pooperační rekonvalescenci. Díky hřejivému efektu, přítomnosti huminových kyselin a celé řady minerálů, dochází při koupelích nebo zábalech k vyššímu prokrvení tkání a následné také k lepší elastičnosti pokožky těla. Pozitivní vliv mají rašelinové koupele díky svému kyselému pH i na některé formy atopických ekzémů, lupenky a celkově problémovou pokožku (např. nadměrný výskyt akné). Přímo na obličej se ale rašelina aplikovat nedoporučuje.  Koupele v rašelině nebo v jejím extraktu navíc uklidňují organismus, působí proti stresu a celkově harmonizují psychiku. Jejích účinků mohou užívat i lidé, kteří trpí nadměrným pocením, jelikož látky v rašelině obsažené zmírňují aktivitu potních žláz. 

Co jsou Rašelinové koupele Balneopeat?

Rašelinové koupele značky Balneopeat vznikají unikátní technologií šetrné extrakce z rašeliny. Při tomto procesu dochází k odstranění pevné složky a vzniku koncentrovaného roztoku, který se dále ředí. Nedochází tak ke ztrátám prospěšných vlastností rašeliny, jejíž účinky si můžeme vychutnat v klidu a pohodlí svého domova.  

Aplikace rašelinové koupele je velmi jednoduchá. Jeden, asi šedesátimililitrový sáček, přidáme při napouštění vany do zhruba padesáti litrů horké vody.

 

Je koupel vhodná pro těhotné ženy?

Ano -  při nekomplikovaném (fyziologickém) průběhu těhotenství.

 

Je nutné dodržet doporučenou frekvenci koupání?

Samozřejmě není, ale ta doporučená je vhodnější.

 

Můžu si pro úsporu  udělat poloviční koupel  a druhou půlku použít jindy? 

Jistě ano, ale nedoporučujeme  to pro možnost kontaminace otevřeného balení plísněmi a mikroby a nedostatečného množství účinných látek po rozdělení  dávky.

 

Do jaké míry koupele pomohou u různých ekzémů lupénky atd.?

Jedná se o vhodnou doplňkovou léčbu k základní kožní terapii výše uvedených onemocnění, hydratace a úprava pH na fyziologické hodnoty.

 

Opravdu pomůže pro uvolnění pohybového ústrojí?

Velmi účinné zejména v kombinaci s navazující vhodně volenou fyzioterapií.

 

 Lze použít v neředěné formě jako masku na obličej proti akné?

Nedoporučuji aplikovat  na obličej neředěné - možnost podráždění pokožky a  očí -  koncentrát je určený k aplikaci do koupele, tj. naředění vodou.  Koupel je ale vhodná při projevech akné na trupu a omytí obličeje během koupele také je v pořádku. 

 

MUDr. Jiří Landa - www.drlanda.eu

MUDr. Magda Kumpová, MS - dermatovenerologická ordinace - Rokycanská nemocnice a.s., Voldušská 750/II - 337 01 Rokycany