Časté dotazy - slovo odborníka

24. října 2014 ∙ 3min čtení

Často se setkáváme s dotazy ohledně Rašelinových koupelí. Společnost Rašelina a.s. spolupracuje s odborníky z řad lékařů. Na často kladené dotazy odpovídají MUDr. Jiří Landa, držitel zlaté medaile ze světového kongresu integrované medicíny v Rakousku z roku 2008, a MUDr. Magda Kumpová, dermatoložka.

 

Jaké jsou prospěšné vlastnosti rašelinových koupelí

Rašelinové koupele mají blahodárný vliv zejména na pohybový aparát. Lázeňské léčebné procedury se tedy zaměřují hlavně na záněty kloubů (artritidu), revmatismus a pooperační rekonvalescenci. Díky hřejivému efektu, přítomnosti huminových kyselin a celé řady minerálů, dochází při koupelích nebo zábalech k vyššímu prokrvení tkání a následné také k lepší elastičnosti pokožky těla. Pozitivní vliv mají rašelinové koupele díky svému kyselému pH i na některé formy atopických ekzémů, lupenky a celkově problémovou pokožku (např. nadměrný výskyt akné). Přímo na obličej se ale rašelina aplikovat nedoporučuje.  Koupele v rašelině nebo v jejím extraktu navíc uklidňují organismus, působí proti stresu a celkově harmonizují psychiku. Jejích účinků mohou užívat i lidé, kteří trpí nadměrným pocením, jelikož látky v rašelině obsažené zmírňují aktivitu potních žláz. 

Co jsou Rašelinové koupele Balneopeat?

Rašelinové koupele značky Balneopeat vznikají unikátní technologií šetrné extrakce z rašeliny. Při tomto procesu dochází k odstranění pevné složky a vzniku koncentrovaného roztoku, který se dále ředí. Nedochází tak ke ztrátám prospěšných vlastností rašeliny, jejíž účinky si můžeme vychutnat v klidu a pohodlí svého domova.  

Aplikace rašelinové koupele je velmi jednoduchá. Jeden, asi šedesátimililitrový sáček, přidáme při napouštění vany do zhruba padesáti litrů horké vody.

 

Je koupel vhodná pro těhotné ženy?

Ano -  při nekomplikovaném (fyziologickém) průběhu těhotenství.

 

Je nutné dodržet doporučenou frekvenci koupání?

Samozřejmě není, ale ta doporučená je vhodnější.

 

Můžu si pro úsporu  udělat poloviční koupel  a druhou půlku použít jindy? 

Jistě ano, ale nedoporučujeme  to pro možnost kontaminace otevřeného balení plísněmi a mikroby a nedostatečného množství účinných látek po rozdělení  dávky.

 

Do jaké míry koupele pomohou u různých ekzémů lupénky atd.?

Jedná se o vhodnou doplňkovou léčbu k základní kožní terapii výše uvedených onemocnění, hydratace a úprava pH na fyziologické hodnoty.

 

Opravdu pomůže pro uvolnění pohybového ústrojí?

Velmi účinné zejména v kombinaci s navazující vhodně volenou fyzioterapií.

 

 Lze použít v neředěné formě jako masku na obličej proti akné?

Nedoporučuji aplikovat  na obličej neředěné - možnost podráždění pokožky a  očí -  koncentrát je určený k aplikaci do koupele, tj. naředění vodou.  Koupel je ale vhodná při projevech akné na trupu a omytí obličeje během koupele také je v pořádku. 

 

MUDr. Jiří Landa - www.drlanda.eu

MUDr. Magda Kumpová, MS - dermatovenerologická ordinace - Rokycanská nemocnice a.s., Voldušská 750/II - 337 01 Rokycany